25LC640A-E MS Microchip
25LC640A-E MS Images
Please contact us for more photos of 25LC640A-E MS
Part Number 25LC640A-E MS
Manufacturer Microchip
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description EEPROM Serial-SPI 64K-bit 8K x 8 3.3V 5V 8-Pin MSOP Tube
Category Memory IC
Family EEPROM IC
ROHS Compliant Yes
MSL Level 25LC640A-E MS
Datasheet download 25LC640A-E MS.pdf
Request Quotation for 25LC640A-E MS
25LC640A-E MS Specifications
Part Number 25LC640A-E MS
Rad Hard No
Lead Finish Matte Tin
MSL Level 1
Mounting Surface Mount
Screening Level Automotive
Pin Count 8
Maximum Operating Supply Voltage 5.5 V
Operating Temperature -40 to 125 °C
Organization 8Kx8
Interface Type Serial (SPI)
Maximum Operating Frequency 5 MHz
Product Dimensions 3 x 3 x 0.85 mm
Minimum Operating Supply Voltage 2.5 V
Maximum Random Access Time 100 ns
Max Processing Temp 260
Typical Operating Supply Voltage 3.3|5 V
Maximum Operating Current 5 mA