| Part Number | AT89C5131A-RDTUL |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 366980 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 8-bit AT89 80C51 CISC 32KB Flash 3.3V 64-Pin VQFP Tray |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 8 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | AT89C5131A-RDTUL |
| Datasheet download |
| Part Number | AT89C5131A-RDTUL |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Maximum Speed | 48 MHz |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 3 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Program Memory Size | 32 KB |
| RAM Size | 1.25 KB |
| Pin Count | 64 |
| Data Bus Width | 8 Bit |
| Number of Timers | 3 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Program Memory Type | Flash |
| Watchdog | 1 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Screening Level | Industrial |
| Device Core | 80C51 |
| Number of Programmable I/Os | 34 |
| Supplier Package | VQFP |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Interface Type | SPI/UART/USB |
| Product Dimensions | 10.1 x 10.1 x 1.45 mm |
| Instruction Set Architecture | CISC |
| Package | 64VQFP |
| Replacement Part Number | PART-AT89C5131A-RDTUL |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MCU 8-bit S08 CISC 60KB Flash 3.3V 5V 48-Pin LQFP Download PDF datasheet for MC9S08PA60VLF.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC18 PIC RISC 128KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 80-Pin TQFP Tray Download PDF datasheet for PIC18F87J60-I PT.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 1.5KB Flash 2.5V 3.3V 5V 14-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for PIC16F505-E ST.pdf |
|
Microchip | MCU 8-Bit ATtiny AVR RISC 16KB Flash 5V 38-Pin QFN T R Download PDF datasheet for ATA6617C-P3QW-1.pdf |
|
NXP | MCU 8-Bit HC11 CISC ROMLess 3.3V 5V 52-Pin PLCC Rail Download PDF datasheet for MC68HC11E1CFNE2-XYZ.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 8-bit ST7 CISC 4KB Flash 3.3V 5V 20-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for ST7FLIT15BF1B6.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC10 PIC RISC 768byte Flash 2.5V 3.3V 5V 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for PIC10F202T-E OT.pdf |
|
Microchip | MCU 8-Bit PIC12LFxx PIC RISC 3.5KB Flash 2.5V 3.3V 8-Pin MSOP Tube Download PDF datasheet for PIC12LF1552-E MS.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC18 PIC RISC 16KB Flash 2.5V 3.3V 44-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for PIC18F44K20T-I PT.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit S08D HCS08 48KB Flash 5V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for S9S08DZ48F2CLH.pdf |