| Part Number | ATMEGA32U2-MU |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 879290 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 8-bit ATmega AVR RISC 32KB Flash 3.3V 5V 32-Pin QFN EP |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 8 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ATMEGA32U2-MU |
| Datasheet download |
| Part Number | ATMEGA32U2-MU |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 3.3|5 V |
| Analog Comparators | 1 |
| Number of Timers | 2 |
| Number of Programmable I/Os | 22 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Pin Count | 32 |
| MSL Level | 3 |
| Program Memory Size | 32 KB |
| Max Processing Temp | 260 |
| Data Bus Width | 8 Bit |
| Program Memory Type | Flash |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.7 V |
| Product Dimensions | 5 x 5 x 0.95 mm |
| Watchdog | 1 |
| Screening Level | Industrial |
| Device Core | AVR |
| Interface Type | SPI/USART/USB |
| Maximum Speed | 16 MHz |
| RAM Size | 1 KB |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Supplier Package | QFN EP |
| Package | 32QFN EP |
| Replacement Part Number | PART-ATMEGA32U2-MU |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Silicon Labs | MCU 8-Bit C8051F36x 8051 CISC 32KB Flash 3.3V 28-Pin QFN Download PDF datasheet for C8051F362-C-GM.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC18 PIC RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 80-Pin TQFP Tray Download PDF datasheet for PIC18F85J90-I PT.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 8KB Flash 3.3V 5V 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC9S08SH8CTGR.pdf |
|
Microchip | MCU 8-Bit 16-Bit XMEGA AVR RISC 128KB Flash 3.3V 64-Pin QFN EP Tray Download PDF datasheet for ATXMEGA128A3U-MN.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 8KB Flash 3.3V 5V 16-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for S9S08SG8E2MTG.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 32KB Flash 3.3V 5V 44-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for S9S08AW32E5VFGE.pdf |
|
Infineon | MCU 8-Bit XC800 Core w MDU LEDTSCU 8KB Flash 0.5kB RAM 28-Pin TSSOP -40~+125\u00b0C Download PDF datasheet for SAK-XC836MT-2FRA AB.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 8-bit STM8A STM8 CISC 32KB Flash 3.3V 5V 32-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for STM8AF6266TCX.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HC08 CISC 32KB Flash 3.3V 5V 64-Pin PQFP Tray Download PDF datasheet for MC908AB32CFUE.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC18 PIC RISC 32KB Flash 5V 28-Pin SOIC W Tube Download PDF datasheet for PIC18F252-I SO.pdf |