| Part Number | ATMEGA32U4-AU |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 518910 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 8-bit ATmega AVR RISC 32KB Flash 3.3V 5V 44-Pin TQFP |
| Category | Memory IC |
| Family | EEPROM IC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ATMEGA32U4-AU |
| Datasheet download |
| Part Number | ATMEGA32U4-AU |
|---|---|
| Supplier Package | TQFP |
| Rad Hard | No |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Operating Supply Voltage | 3.3|5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Analog Comparators | 1 |
| RAM Size | 2.5 KB |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| MSL Level | 3 |
| Program Memory Size | 32 KB |
| Number of Timers | 5 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Data Bus Width | 8 Bit |
| Program Memory Type | Flash |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.7 V |
| On-Chip ADC | 12-chx10-bit |
| Watchdog | 1 |
| Number of Programmable I/Os | 26 |
| Screening Level | Industrial |
| Product Dimensions | 10 x 10 x 1.05 mm |
| Device Core | AVR |
| Maximum Speed | 16 MHz |
| Interface Type | EBI/I2S/SPI/TWI/USART/USB |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Pin Count | 44 |
| Package | 44TQFP |
| Replacement Part Number | PART-ATMEGA32U4-AU |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Microchip | EEPROM Serial-I2C 64K-bit 8K x 8 3.3V 5V 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for 24LC64T-E SN.pdf |
|
Intersil | EEPROM Parallel 64K-bit 8K x 8 5V 28-Pin SOIC W Download PDF datasheet for X28HC64SZ-12.pdf |
|
Microchip | EEPROM Serial-2Wire 8K-bit 1K x 8 1.8V 2.5V 3.3V 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for AT24C08D-SSHM-T.pdf |
|
Microchip | EEPROM Serial-I2C 4.5Kb 256x16 2.5V 3.3V 5V 8-Pin UDFN Download PDF datasheet for ATSHA204A-MAHDA-S.pdf |
|
Microchip | EEPROM Serial-SPI 4K-bit 512 x 8 3.3V 5V 8-Pin TSSOP Download PDF datasheet for 25LC040A-IST.pdf |
|
Microchip | EEPROM Serial-2Wire 8K-bit 1K x 8 1.8V 2.5V 3.3V 5V 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for AT24C08C-XHM-T.pdf |
|
ROHM | EEPROM Serial-SPI 4K-bit 512 x 8 2.5V 3.3V 5V 8-Pin SOP-J T R Download PDF datasheet for BR25L040FJ-WE2.pdf |
|
Maxim Integrated | EEPROM Serial-1Wire 1K-bit 4Pages x 256 3.3V 5V 6-Pin TSOC Download PDF datasheet for DS28E01P-100+.pdf |
|
ON Semiconductor | EEPROM Serial-I2C 512K-bit 64K x 8 2.5V 3.3V 5V 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for CAT24C512WI-GT3.pdf |
|
Microchip | EEPROM Serial-I2C 2K-bit 256 x 8 1.8V 2.5V 3.3V 5V 8-Pin SOIC N Tube Download PDF datasheet for 24AA025E48-I SN.pdf |