ATSAMD20E18A-MU Microchip
ATSAMD20E18A-MU Images
Please contact us for more photos of ATSAMD20E18A-MU
Part Number ATSAMD20E18A-MU
Manufacturer Microchip
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description MCU 32-bit SAM D20E ARM Cortex M0+ RISC 256KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 32-Pin QFN EP Tray
Category Microcontrollers MCU IC
Family ARM Based Microcontrollers MCU
ROHS Compliant Yes
MSL Level ATSAMD20E18A-MU
Datasheet download ATSAMD20E18A-MU.pdf
Request Quotation for ATSAMD20E18A-MU
ATSAMD20E18A-MU Specifications
Part Number ATSAMD20E18A-MU
Program Memory Size 256 KB
Program Memory Type Flash
Operating Supply Voltage 1.8|2.5|3.3 V
Watchdog 1
Supplier Package QFN EP
Maximum Operating Supply Voltage 3.63 V
Screening Level Industrial
Minimum Operating Supply Voltage 1.62 V
On-Chip ADC 10-chx12-bit
On-Chip DAC 1-chx10-bit
Lead Finish Matte Tin
Number of Timers 6
Product Dimensions 5 x 5 x 0.95(Max)
Number of Programmable I/Os 26
Rad Hard No
Instruction Set Architecture RISC
Mounting Surface Mount
Device Core ARM Cortex M0+
RAM Size 32 KB
Data Bus Width 32 Bit
Max Processing Temp 260
Operating Temperature -40 to 85 °C
Maximum Speed 48 MHz