| Part Number | ATXMEGA128A3U-MN |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 884680 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 8-Bit 16-Bit XMEGA AVR RISC 128KB Flash 3.3V 64-Pin QFN EP Tray |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 8 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ATXMEGA128A3U-MN |
| Datasheet download |
| Part Number | ATXMEGA128A3U-MN |
|---|---|
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Rad Hard | No |
| Program Memory Size | 128 KB |
| Interface Type | SPI/TWI/USART/USB |
| Data Bus Width | 8|16 Bit |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Number of Programmable I/Os | 50 |
| Pin Count | 64 |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Maximum Expanded Memory Size | 16 MB |
| Product Dimensions | 9 x 9 x 0.88(Max) |
| Number of Timers | 7 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.6 V |
| RAM Size | 8 KB |
| Watchdog | 1 |
| Supplier Package | QFN EP |
| On-Chip ADC | 2(16-chx12-bit) |
| Device Core | AVR |
| Data Memory Size | 2 Kb |
| Analog Comparators | 4 |
| On-Chip DAC | 2-chx12-bit |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Speed | 32 MHz |
| Program Memory Type | Flash |
| Package | 64QFN EP |
| Replacement Part Number | PART-ATXMEGA128A3U-MN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Microchip | MCU 8-bit PIC18 PIC RISC 16KB Flash 2.5V 3.3V 28-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for PIC18F24K20-E SS.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC18 PIC RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 5V 28-Pin QFN EP Tube Download PDF datasheet for PIC18F25K50-I ML.pdf |
|
NXP | MCU 8-Bit HCS08 CISC 8KB Flash 2.5V 3.3V 16-Pin QFN EP Each Download PDF datasheet for MC9S08QG8MFFE.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC18 PIC RISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 5V 64-Pin QFN EP Tube Download PDF datasheet for PIC18F66K22-I MR.pdf |
|
Microchip | MCU 8-Bit ATtiny AVR RISC 8KB Flash 2.5V 3.3V 5V 28-Pin VQFN EP Download PDF datasheet for ATTINY88-MMU.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit ATmega AVR RISC 8KB Flash 5V 32-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for ATMEGA8-16AUR.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HC08 CISC 8KB Flash 3.3V 5V 32-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MC68HC908JL8CFAE.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 8-bit STM8L STM8 CISC 32KB ROM 2.5V 3.3V 32-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM8L151K6T6.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 18KB Flash 3.3V 5V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for S9S08LG16J0CLH.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit S08D HCS08 32KB Flash 3 5V 48-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for S9S08DN32F2CLF.pdf |