| Part Number | MCP2021-500E SN |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 710410 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LIN Transceiver 1TX 1RX 20KBd 8-Pin SOIC N |
| Category | Communication |
| Family | Transceivers Misc |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MCP2021-500E SN |
| Datasheet download |
| Part Number | MCP2021-500E SN |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Minimum Single Supply Voltage | 6 V |
| Maximum Single Supply Voltage | 18 V |
| Pin Count | 8 |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Data Rate | 20 KBd |
| Protocols Supported | LIN 1.3|LIN 2.0|LIN 2.1|SAE J2602 |
| Supplier Package | SOIC N |
| Product Dimensions | 4.9 x 3.9 x 1.25 mm |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Supply Current | 1 mA |
| Type | LIN Transceiver |
| Package | 8SOIC N |
| Replacement Part Number | PART-MCP2021-500E SN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Broadcom | DUAL-CHANNEL 10-GBE SFI-TO-XAUI TRANSCEIVER WITH EDC Download PDF datasheet for BCM8727BIFBG.pdf |
|
NXP | LIN Transceiver 1TX 1RX 20KBd 8-Pin HVSON EP T R Download PDF datasheet for TJA1021TK 10 C,118.pdf |
|
Intersil | RS-232 TRANSMITTERS RECEIVERS - |
|
NXP | LIN Transceiver 1TX 1RX 20kBd 8-Pin SO T R Download PDF datasheet for TJA1028T 3V3 20 1J.pdf |
|
Microchip | LIN Transceiver 1TX 1RX 20KBd 8-Pin VDFN EP T R Download PDF datasheet for ATA663254-GBQW.pdf |
|
Texas Instruments | Bus Transceiver 1TX 1RX 24-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for DS92CK16TMTC.pdf |
|
QORVO | QUAD-BAND GSM, LINEAR EDGE TXM - |
|
NXP | LIN Transceiver 1TX 1RX 20KBd 8-Pin HVSON EP T R Download PDF datasheet for TJA1028TK 3V3 20:1.pdf |
|
Texas Instruments | Transceiver 1TX 1RX 11.7Gbps 32-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for ONET1130ECRSMR.pdf |
|
Texas Instruments | Digital Transmitter 3TX 64-Pin HTQFP EP Tray Download PDF datasheet for TFP410PAP.pdf |