| Part Number | MCP3201-CI MS |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 306770 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 100ksps 12-bit Serial 8-Pin MSOP |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MCP3201-CI MS |
| Datasheet download |
| Part Number | MCP3201-CI MS |
|---|---|
| Resolution | 12 Bit |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Digital Supply Support | No |
| Integral Nonlinearity Error | ±2 LSB |
| Differential Nonlinearity | ±1 LSB |
| Sample and Hold | Yes |
| Digital Interface Type | Serial (3-Wire, SPI) |
| Input Signal Type | Pseudo-Differential |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Architecture | SAR |
| Supplier Package | MSOP |
| Product Dimensions | 3 x 3 x 0.85 mm |
| Full Scale Error | ±5 LSB |
| Differential Input | Yes |
| Input Type | Voltage |
| Number of ADCs | 1 |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 V |
| Voltage Supply Source | Single |
| Single-Ended Input | No |
| Input Voltage | 5.5 V |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 8 |
| Screening Level | Industrial |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| MSL Level | 1 |
| Sampling Rate | 100 ksps |
| Voltage Reference | External |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar |
| Package | 8MSOP |
| Replacement Part Number | PART-MCP3201-CI MS |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Power Integrations | Highly Energy Efficient Off-line Switcher IC with Integrated System Level Protection for Low Component-Count Power Supplies Download PDF datasheet for LNK3202P.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 153ksps 8-bit Serial 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for ADC08832IMM NOPB.pdf |
|
Intersil | ADC Single Pipelined 125Msps 14-bit Parallel LVDS 72-Pin QFN EP Download PDF datasheet for KAD5514P-12Q72.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 100ksps 16-bit Serial 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for ADS8344E 2K5.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 860sps 16-bit Serial 10-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for ADS1115QDGSRQ1.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Dual Pipelined 45Msps 8-bit Parallel 28-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for MAX1193ETI+T.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC Single Delta-Sigma 192ksps 24-bit Serial 48-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for CS5364-CQZR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 22ksps 8-bit Serial 8-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for TLC0832IP.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC Dual Delta-Sigma 192ksps 24-bit Serial 24-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for CS5381-KZZR.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC Dual Delta-Sigma 192ksps 24-bit Serial 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for WM8786GEDS RV.pdf |