| Part Number | MCP3208-CI SL |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 608790 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 100ksps 12-bit Serial 16-Pin SOIC N Tube |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MCP3208-CI SL |
| Datasheet download |
| Part Number | MCP3208-CI SL |
|---|---|
| Voltage Supply Source | Single |
| Number of ADCs | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Supplier Package | SOIC N |
| Pin Count | 16 |
| Input Signal Type | Single-Ended|Pseudo-Differential |
| Full Scale Error | ±5 LSB |
| Differential Input | Yes |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 V |
| Integral Nonlinearity Error | ±2 LSB |
| Sampling Rate | 100 ksps |
| Product Dimensions | 9.9 x 3.9 x 1.25 mm |
| Voltage Reference | External |
| MSL Level | 1|3 |
| Rad Hard | No |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Digital Interface Type | Serial (4-Wire, SPI) |
| Input Type | Voltage |
| Single-Ended Input | Yes |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Sample and Hold | Yes |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar |
| Mounting | Surface Mount |
| Resolution | 12 Bit |
| Differential Nonlinearity | ±1 LSB |
| Architecture | SAR |
| Digital Supply Support | No |
| Number of Analog Inputs | 8|4 |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Input Voltage | 5 V |
| Screening Level | Industrial |
| Package | 16SOIC N |
| Replacement Part Number | PART-MCP3208-CI SL |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 200ksps 14-bit Serial 16-Pin QSOP Download PDF datasheet for MAX1067BCEE+.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 300ksps 12-bit Serial 16-Pin QSOP T R Download PDF datasheet for MAX11626EEE+T.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 12-bit Serial 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for ADS7886SBDBVR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 3.3ksps 12-bit Serial 10-Pin X2QFN T R Download PDF datasheet for ADS1014IRUGT.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 500ksps 12-bit Serial 10-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for ADC124S051CIMM NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 66ksps 12-bit Serial 20-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for TLV2543CDB.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 125ksps 12-bit Serial 8-Pin PDIP N Download PDF datasheet for MAX170DCPA+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Quad Delta-Sigma 144ksps 24-bit Serial 64-Pin HTQFP EP T R Download PDF datasheet for ADS1274IPAPT.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Pipelined 200Msps 8-bit Parallel 24-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for ADC08200CIMT NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 500ksps 12-bit Serial 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for ADS7818E 250.pdf |