| Part Number | MCP4161-503E SN |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 252970 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Digital Potentiometer 256POS 50KOhm Single 8-Pin SOIC N Tube |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | Digital Potentiometer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MCP4161-503E SN |
| Datasheet download |
| Part Number | MCP4161-503E SN |
|---|---|
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Maximum Supply Current | 0.55 mA |
| Control Interface | Serial (4-Wire, SPI) |
| Pin Count | 8 |
| Power Supply Type | Single |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Typical Single Supply Voltage | 2.5|3.3|5 V |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Product Dimensions | 4.9 x 3.9 x 1.25 mm |
| Rad Hard | No |
| Number of Pot per Package | 1 |
| MSL Level | 1|3 |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Resistance Value | 50 kOhm |
| Number of Positions | 256 |
| Mounting | Surface Mount |
| Supplier Package | SOIC N |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Minimum Single Supply Voltage | 1.8 V |
| Package | 8SOIC N |
| Replacement Part Number | PART-MCP4161-503E SN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 256POS 50KOhm Single 8-Pin TDFN EP T R Download PDF datasheet for MAX5417LETA+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 30KOhm 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX5491LC01000+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 256POS 100KOhm Dual 10-Pin uMAX Download PDF datasheet for MAX5388NAUB+.pdf |
|
Intersil | Digital Potentiometer 256POS 10KOhm Quad 20-Pin TSSOP Download PDF datasheet for X95840WV20IZ-2.7.pdf |
|
Microchip | Digital Potentiometer 256POS 10KOhm Dual 10-Pin DFN EP Tube Download PDF datasheet for MCP4262-103E MF.pdf |
|
ON Semiconductor | Digital Potentiometer 32POS 10KOhm Single 8-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for CAT5128TBI-10-GT3.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 30KOhm 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX5491LA01000+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 64POS 45KOhm Dual 14-Pin PDIP N Download PDF datasheet for DS1801+.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 128POS 20KOhm Triple 8-Pin uMAX Download PDF datasheet for DS3904U-020+.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 100KOhm 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX5490XA25000+T.pdf |