| Part Number | MCP6002T-I SN |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 611740 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | OP Amp Dual GP R-R I O 6V 8-Pin SOIC N T R |
| Category | Amplifiers IC |
| Family | OP Amp |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MCP6002T-I SN |
| Datasheet download |
| Part Number | MCP6002T-I SN |
|---|---|
| Pin Count | 8 |
| Product Dimensions | 4.9 x 3.9 x 1.25 mm |
| Supplier Package | SOIC N |
| MSL Level | 1|3 |
| Type | General Purpose Amplifier |
| Max Processing Temp | 260 |
| Minimum CMRR | 60 dB |
| Rad Hard | No |
| Typical Slew Rate | [email protected] V/us |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Channels per Chip | 2 |
| Typical Single Supply Voltage | 3|5 V |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Maximum Single Supply Voltage | 6 V |
| Screening Level | Industrial |
| Package | 8SOIC N |
| Replacement Part Number | PART-MCP6002T-I SN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | OP Amp Single GP R-R I O \u00b12.75V 5.5V 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for TLV316IDCKR.pdf |
|
ON Semiconductor | OP Amp Dual GP \u00b116V 32V 8-Pin Micro T R Download PDF datasheet for NCV2904DMR2G.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Quad GP R-R O P 5.5V 16-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for OPA4336EA 2K5.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Single GP R-R O P 5.5V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for LMV651MF NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Quad GP R-R I O \u00b13V 6V 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TLV2474IDR.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Quad GP \u00b18V 16V 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TLC074AIDR.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Single GP \u00b120V 40V 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TLE2021IDRG4.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Single Current Fdbk \u00b116V 32V 8-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for THS3001ID.pdf |
|
Maxim Integrated | OP Amp Quad Volt Fdbk R-R O P \u00b15.5V 11V 14-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MAX4020ESD+T.pdf |
|
Texas Instruments | 36-V, Single-Supply, 10-MHz, Rail-to-Rail Output, Operational Amplifier Download PDF datasheet for OPA2172IDRGR.pdf |