| Part Number | MTS2916A-LGC1 |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 810920 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Dual Full Bridge Motor Driver 30V 24-Pin SOP |
| Category | Power Management IC |
| Family | Motion Motor Control |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MTS2916A-LGC1 |
| Datasheet download |
| Part Number | MTS2916A-LGC1 |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Supplier Package | SOP |
| Pin Count | 24 |
| Mounting | Surface Mount |
| Type | Dual Full Bridge Motor Driver |
| Rad Hard | No |
| Operating Supply Voltage | 30 V |
| Max Processing Temp | 250 |
| Maximum Operating Current | 1 mA |
| Operating Temperature | -20 to 85 °C |
| Product Dimensions | 15.7 x 7.52 x 2.64 mm |
| Package | 24SOP |
| Replacement Part Number | PART-MTS2916A-LGC1 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | H-Bridge Motor Driver 16-Pin VCT T R Download PDF datasheet for LV8413GP-TE-L-H.pdf |
|
ROHM | 3-Phase Motor Driver 2.3V to 5.5V 32-Pin VQFN Embossed Carrier T R Download PDF datasheet for BD67891MUV-E2.pdf |
|
ON Semiconductor | Half Bridge Driver 28-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for NCV7708BDWR2G.pdf |
|
ON Semiconductor | Stepper Motor Controller 5V NV AV 22-Pin SIP Download PDF datasheet for STK672-050-E.pdf |
|
Texas Instruments | Stepper Motor Driver 6.5V to 45V 28-Pin HTSSOP Tube Download PDF datasheet for DRV8880PWP.pdf |
|
Toshiba | Dual Bridge Brush Motor Driver 2.7V to 5.5V 2.5V to 13.5V 16-Pin WQFN T R Download PDF datasheet for TB6552FTG(O8EL).pdf |
|
Infineon | Half-Bridge Motor Driver 6V to 40V 7-Pin TO-263 T R Download PDF datasheet for BTN8980TAAUMA1.pdf |
|
STMicroelectronics | DMOS Dual Full Bridge Driver 48V 20-Pin PowerSO T R Download PDF datasheet for L6225PDTR.pdf |
|
ROHM | LINEAR CONSTANT CURRENT VCM DRIVER Download PDF datasheet for BU64243GWZ-TR.pdf |
|
Texas Instruments | H-Bridge DC Motor Driver 11-Pin(11+Tab) TO-220 Tube Download PDF datasheet for LMD18200T NOPB.pdf |