| Part Number | PIC12F615T-E SN |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 529090 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 8-bit PIC12 PIC RISC 1.75KB Flash 2.5V 3.3V 5V 8-Pin SOIC N T R |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 8 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PIC12F615T-E SN |
| Datasheet download |
| Part Number | PIC12F615T-E SN |
|---|---|
| Data Bus Width | 8 |
| Device Core | PIC |
| RAM Size | 64 byte |
| Analog Comparators | 1 |
| Supplier Package | SOIC N |
| Product Dimensions | 4.9 x 3.9 x 1.25 mm |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Watchdog | 1 |
| Rad Hard | No |
| Number of Timers | 3 |
| Program Memory Type | Flash |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1|3 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Lead Finish | Matte Tin |
| On-Chip ADC | 4-chx10-bit |
| Mounting | Surface Mount |
| Screening Level | Extended |
| Maximum Speed | 20 MHz |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Maximum Expanded Memory Size | 14 KB |
| Number of Programmable I/Os | 5 |
| Maximum Power Dissipation | 800 mW |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3|5 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Pin Count | 8 |
| Program Memory Size | 1.75 KB |
| Package | 8SOIC N |
| Replacement Part Number | PART-PIC12F615T-E SN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MCU 8-bit HC11 CISC 20KB EPROM 5V 52-Pin PLCC Rail Download PDF datasheet for MC68711E20CFNE2.pdf |
|
Microchip | MCU 8-Bit PIC18Fxx PIC RISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 5V 80-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for PIC18F87K22T-I PTC02.pdf |
|
Silicon Labs | MCU 8-bit C8051F33x 8051 CISC 16KB Flash 3V 20-Pin QFN EP Download PDF datasheet for C8051F337-GM.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 8-bit STM8S STM8 CISC 32KB Flash 3.3V 5V 44-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM8S208S6T3C.pdf |
|
Silicon Labs | MCU 8-Bit C8051F53x 8051 CISC 8KB Flash 2.5V 3.3V 5V 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for C8051F530-C-ATR.pdf |
|
Maxim Integrated | MCU 8-Bit 80C 8051 CISC ROMLess 5V 44-Pin PLCC Download PDF datasheet for DS80C320-QNG+.pdf |
|
ON Semiconductor | RF-MICROCONTROLLER NEW UP Download PDF datasheet for AX8052F143-3-TB05.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 7KB Flash 2.5V 3.3V 14-Pin SOIC N Tube Download PDF datasheet for PIC16LF1824-I SL.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit AT89 80C51 CISC 8KB Flash 2.5V 3.3V 5V 32-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for ATTINY88-AUR.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 16KB Flash 3.3V 5V 28-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for S9S08SL16F1MTLR.pdf |