| Part Number | PIC12F675-I P |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 114040 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 8-bit PIC12 PIC RISC 1.75KB Flash 2.5V 3.3V 5V 8-Pin PDIP Tube |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 8 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PIC12F675-I P |
| Datasheet download |
| Part Number | PIC12F675-I P |
|---|---|
| Program Memory Size | 1.75 KB |
| Analog Comparators | 1 |
| Rad Hard | No |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Number of Timers | 2 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Maximum Expanded Memory Size | 14 KB |
| Maximum Speed | 20 MHz |
| Number of Programmable I/Os | 6 |
| Product Dimensions | 9.27 x 6.35 x 3.3 mm |
| Device Core | PIC |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Watchdog | 1 |
| Data Bus Width | 8 |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3|5 V |
| Maximum Power Dissipation | 800 mW |
| Screening Level | Industrial |
| Program Memory Type | Flash |
| RAM Size | 64 byte |
| On-Chip ADC | 4-chx10-bit |
| Pin Count | 8 |
| Supplier Package | PDIP |
| Mounting | Through Hole |
| Package | 8PDIP |
| Replacement Part Number | PART-PIC12F675-I P |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
STMicroelectronics | MCU 8-bit ST6 CISC 2KB EPROM 3.3V 5V 16-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for ST62T01CB6.pdf |
|
NXP | MCU 8-Bit S08 CISC 16KB Flash 3.3V 5V 20-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for S9S08RN16W2VTJ.pdf |
|
NXP | MCU 8-Bit S08 CISC 32KB Flash 3.3V 5V 32-Pin LQFP Brick Download PDF datasheet for MC9S08PA32AVLC.pdf |
|
Infineon | INFPX7510EISG-R2-CS1067101 SP001591454 - |
|
Texas Instruments | MCU 8-bit MSC1210 8051 CISC 32KB Flash 3.3V 5V 64-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for MSC1210Y5PAGT.pdf |
|
STMicroelectronics | 8-BIT MCU WITH 8 KBYTES FLASH, LIN Download PDF datasheet for STM8AF6223IPCU.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC12 PIC RISC 1.75KB Flash 2.5V 3.3V 5V 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for PIC12F615T-I MS.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit AT89 80C51 CISC 8KB Flash 5V 44-Pin TQFP Download PDF datasheet for AT89S52-24AU.pdf |
|
Silicon Labs | MCU 8-bit C8051F06x 8051 CISC 64KB Flash 3.3V 100-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for C8051F060-GQR.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit ATtiny AVR RISC 2KB Flash 3.3V 5V 8-Pin SOIC EIAJ T R Download PDF datasheet for ATtiny25-20SUR.pdf |