| Part Number | PIC12LF1552T-E MU |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 856040 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 8-Bit PIC12LF PIC RISC 3.5KB Flash 3.3V 8-Pin UDFN T R |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 8 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PIC12LF1552T-E MU |
| Datasheet download |
| Part Number | PIC12LF1552T-E MU |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Supplier Package | UDFN |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| MSL Level | 1 |
| Program Memory Size | 3.5 KB |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Pin Count | 8 |
| Product Dimensions | 3 x 2 x 0.48(Max) |
| On-Chip ADC | 5-chx10-bit |
| Number of Timers | 1 |
| Watchdog | 1 |
| Number of Programmable I/Os | 6 |
| Interface Type | I2C/SPI |
| Device Core | PIC |
| RAM Size | 256 byte |
| Maximum Power Dissipation | 800 mW |
| Maximum Speed | 32 MHz |
| Screening Level | Industrial |
| Program Memory Type | Flash |
| Package | 8UDFN |
| Replacement Part Number | PART-PIC12LF1552T-E MU |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Microchip | MCU 8-Bit PIC12 PIC RISC 1.75KB Flash 2.5V 3.3V 5V 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for PIC12F1501T-E SN047.pdf |
|
Infineon | INFPX7510EISG-R2-CS11280-A SP001170374_D - |
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 4KB Flash 3.3V 5V 8-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for S9S08QD4J1CSC.pdf |
|
Microchip | MCU 8-Bit ATtiny AVR RISC 8KB Flash 3.3V 5V 8-Pin SOIC EIAJ Download PDF datasheet for ATtiny85-20SU.pdf |
|
NXP | MCU 8-Bit HCS08 CISC 8KB Flash 2.5V 3.3V 16-Pin QFN EP Each Download PDF datasheet for MC9S08QG8MFFE.pdf |
|
ON Semiconductor | 8-BIT CAR AUDIO CONTROLLE - |
|
ON Semiconductor | MCU 8-Bit 160KB ROM 5V 100-Pin QIP-E - |
|
Microchip | MCU 8-bit ATmega AVR RISC 16KB Flash 2.5V 3.3V 5V 32-Pin QFN EP Download PDF datasheet for ATMEGA168A-MU.pdf |
|
NXP | MCU 8-Bit S08 CISC 16KB Flash 3.3V 5V 28-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for S9S08SG16E1VTLR.pdf |
|
Silicon Labs | MCU 8-bit C8051F31x 8051 CISC 8KB Flash 3.3V 32-Pin LQFP Download PDF datasheet for C8051F312-GQ.pdf |