| Part Number | PIC16C55A-20 P |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 566250 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 512byte EPROM 5V 28-Pin PDIP Tube |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 8 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PIC16C55A-20 P |
| Datasheet download |
| Part Number | PIC16C55A-20 P |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Pin Count | 28 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Timers | 1 |
| Screening Level | Commercial |
| Mounting | Through Hole |
| Maximum Speed | 20 MHz |
| Program Memory Type | EPROM |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| RAM Size | 24 byte |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Maximum Power Dissipation | 800 mW |
| Program Memory Size | 512 byte |
| Data Bus Width | 8 |
| Device Core | PIC |
| Product Dimensions | 39.88 x 14.73 x 4.95 mm |
| Watchdog | 1 |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Supplier Package | PDIP |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Number of Programmable I/Os | 20 |
| Package | 28PDIP |
| Replacement Part Number | PART-PIC16C55A-20 P |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | 32 BIT HIGH PERFORMANCE MCU - |
|
NXP | MCU 8-bit S08 CISC 60KB Flash 3.3V 5V 48-Pin QFN EP Tray Download PDF datasheet for MC9S08AC60MFDE.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 32KB Flash 3.3V 5V 28-Pin SOIC W Rail Download PDF datasheet for MC9S08SH32CWL.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit 16-bit XMEGA AVR RISC 16KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 49-Pin VFBGA T R Download PDF datasheet for ATxmega16A4U-CUR.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 4KB Flash 3.3V 5V 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC9S08SH4CTGR.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit ATmega AVR RISC 32KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 5V 64-Pin QFN EP Download PDF datasheet for ATMEGA325PV-10MU.pdf |
|
Infineon | INFPX7510EISG-R2-CS1352901 SP001301520 - |
|
Infineon | INFSAL-TC299TP-128F300N BC SP001397596_A - |
|
STMicroelectronics | MCU 8-bit STM8L STM8 CISC 32KB ROM 2.5V 3.3V 32-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM8L151K6T6.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HC08 CISC 60KB Flash 3.3V 5V 64-Pin PQFP Tray Download PDF datasheet for MC908GZ60CFUE.pdf |