| Part Number | PIC16F1574-E JQ |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 425760 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 8-Bit PIC16 PIC RISC 7KB Flash 3.3V 5V 16-Pin UQFN EP Tube |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 8 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PIC16F1574-E JQ |
| Datasheet download |
| Part Number | PIC16F1574-E JQ |
|---|---|
| Program Memory Size | 7 KB |
| On-Chip ADC | 8-chx10-bit |
| Program Memory Type | Flash |
| Number of Timers | 7 |
| Interface Type | USART |
| Watchdog | 1 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.3 V |
| Number of Programmable I/Os | 12 |
| Product Dimensions | 4 x 4 x 0.48 |
| Device Core | PIC |
| On-Chip DAC | 1-chx5-bit |
| Supplier Package | UQFN EP |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Speed | 32 MHz |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Rad Hard | No |
| RAM Size | 512 byte |
| Operating Supply Voltage | 3.3|5 V |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Pin Count | 16 |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Package | 16UQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-PIC16F1574-E JQ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Infineon | INFPX7510EISG-R2-CS11280-A SP001170374_D - |
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 16KB Flash 3.3V 5V 44-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MC9S08AW16CFGE.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HC11 CISC 512byte EPROM 68-Pin PLCC T R Download PDF datasheet for MCHC11F1CFNE3R.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit ATmega AVR RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 5V 32-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for ATMEGA328P-MUR.pdf |
|
Renesas Electronics | MCU 8-bit 78K0 CISC 60KB Flash 2.5V 3.3V 5V 64-Pin PQFP Download PDF datasheet for UPD78F0535GC-UBS-A.pdf |
|
Microchip | MCU 8-Bit PIC12 PIC RISC 768Byte Flash 2.5V 3.3V 5V 8-Pin SOIC N Tube Download PDF datasheet for PIC12F508-I SN.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 8-Bit STM8S STM8 CISC 64KB Flash 3.3V 5V 48-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for STM8S007C8T6TR.pdf |
|
Microchip | MCU 8-Bit PIC18 PIC RISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin TQFP Tray Download PDF datasheet for PIC18F67J94-I PT.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit 16-bit XMEGA AVR RISC 32KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 44-Pin TQFP Download PDF datasheet for ATxmega32A4-AU.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit ATmega AVR RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 5V 32-Pin QFN EP Download PDF datasheet for ATMEGA328-MU.pdf |