| Part Number | PIC16F54-I P022 |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 339360 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 8-Bit PIC16 PIC RISC 768byte Flash 2.5V 3.3V 5V 18-Pin PDIP Tube |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 8 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PIC16F54-I P022 |
| Datasheet download |
| Part Number | PIC16F54-I P022 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| RAM Size | 25 byte |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Program Memory Size | 768 byte |
| Program Memory Type | Flash |
| Supplier Package | PDIP |
| Product Dimensions | 22.86 x 7.62 x 3.302 |
| Watchdog | 1 |
| Device Core | PIC |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Number of Timers | 1 |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3|5 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Maximum Power Dissipation | 800 mW |
| Maximum Speed | 20 MHz |
| Pin Count | 18 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Number of Programmable I/Os | 12 |
| Screening Level | Industrial |
| Mounting | Through Hole |
| Package | 18PDIP |
| Replacement Part Number | PART-PIC16F54-I P022 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Microchip | MCU 8-bit ATmega AVR RISC 32KB Flash 3.3V 5V 32-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for ATMEGA32U2-AUR.pdf |
|
Microchip | MCU 8-Bit 16-Bit XMEGA AVR RISC 128KB Flash 3.3V 64-Pin QFN EP Tray Download PDF datasheet for ATXMEGA128A3U-MN.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit S08D HCS08 16KB Flash 5V 32-Pin LQFP Brick Download PDF datasheet for S9S08DZ16F2CLC.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 8KB Flash 2.5V 3.3V 16-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for MC9S08QG8CDTE.pdf |
|
Nuvoton Technology | 8BIT MCU - |
|
STMicroelectronics | MCU 8-bit STM8L STM8 CISC 8KB ROM 1.8V 2.5V 3.3V 32-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM8L101K3T6.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 8-Bit STM8A STM8 CISC 4KB Flash 3.3V 5V 20-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for STM8AF6213PCU.pdf |
|
NXP | MCU 8-Bit 9S08 S08 CISC 60KB Flash 3.3V 5V 48-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for S9S08DZ60F2MLFR.pdf |
|
Silicon Labs | MCU 8-bit C8051F06x 8051 CISC 64KB Flash 3.3V 100-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for C8051F060-GQR.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC17 PIC RISC 32KB EPROM 5V 64-Pin TQFP Tray Download PDF datasheet for PIC17C756A-33I PT.pdf |