| Part Number | PIC16F677-I SO |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 229330 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 3KB Flash 5V 20-Pin SOIC W Tube |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 8 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PIC16F677-I SO |
| Datasheet download |
| Part Number | PIC16F677-I SO |
|---|---|
| Maximum Power Dissipation | 800 mW |
| Program Memory Type | Flash |
| Screening Level | Industrial |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| RAM Size | 128 byte |
| Program Memory Size | 3 KB |
| Number of Programmable I/Os | 17 |
| On-Chip ADC | 12-chx10-bit |
| Watchdog | 1 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Product Dimensions | 12.8 x 7.5 x 2.05 mm |
| Number of Timers | 2 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Supplier Package | SOIC W |
| Device Core | PIC |
| Rad Hard | No |
| Maximum Expanded Memory Size | 14 KB |
| Maximum Speed | 20 MHz |
| Interface Type | I2C/SPI |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 20 |
| Package | 20SOIC W |
| Replacement Part Number | PART-PIC16F677-I SO |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Microchip | MCU 8-bit ATmega AVR RISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 5V 44-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for ATMEGA1284P-AUR.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC12 PIC RISC 1.75KB Flash 2.5V 3.3V 5V 8-Pin DFN EP Tube Download PDF datasheet for PIC12F675-I MD.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit ATtiny AVR RISC 1KB Flash 2.5V 3.3V 5V 8-Pin PDIP Download PDF datasheet for ATtiny13A-PU.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MC9S08LL64CLK.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 8-Bit STM8S STM8 CISC 64KB Flash 3.3V 5V 48-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for STM8S208C8T6TR.pdf |
|
Nuvoton Technology | 8BIT MCU - |
|
NXP | MCU 8-bit S08 CISC 60KB Flash 3.3V 5V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MC9S08AC60CPUE.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 8-bit STM8S STM8 CISC 32KB Flash 3.3V 5V 44-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM8S208S6T3C.pdf |
|
Microchip | MCU 8-Bit ATmega AVR RISC 32KB Flash 3.3V 5V 44-Pin MLF Download PDF datasheet for ATMEGA32L-8MU.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit ATmega AVR RISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 5V 100-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for ATMEGA640V-8AUR.pdf |