| Part Number | PIC16F818-I SS |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 218790 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 1.75KB Flash 5V 20-Pin SSOP Tube |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 8 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PIC16F818-I SS |
| Datasheet download |
| Part Number | PIC16F818-I SS |
|---|---|
| On-Chip ADC | 5-chx10-bit |
| Program Memory Type | Flash |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4 V |
| RAM Size | 128 byte |
| Number of Programmable I/Os | 16 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Screening Level | Industrial |
| Data Bus Width | 8 |
| Program Memory Size | 1.75 KB |
| Pin Count | 20 |
| Number of Timers | 3 |
| Rad Hard | No |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Maximum Power Dissipation | 1000 mW |
| Device Core | PIC |
| Maximum Expanded Memory Size | 14 KB |
| Maximum Speed | 20 MHz |
| Interface Type | I2C/SPI |
| Product Dimensions | 7.2 x 5.3 x 1.75 mm |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Supplier Package | SSOP |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Watchdog | 1 |
| Package | 20SSOP |
| Replacement Part Number | PART-PIC16F818-I SS |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Renesas Electronics | MCU 8-bit 78K0 CISC 60KB Flash 2.5V 3.3V 5V 64-Pin PQFP Download PDF datasheet for UPD78F0535GC-UBS-A.pdf |
|
NXP | MCU 8-Bit MC9S08Axx S08 CISC 48KB Flash 3.3V 5V 44-Pin LQFP Brick Download PDF datasheet for MC9S08AW48CFGER.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit ATtiny AVR RISC 1KB Flash 2.5V 3.3V 5V 8-Pin SOIC EIAJ T R Download PDF datasheet for ATTINY13V10SUR.pdf |
|
Silicon Labs | MCU 8-bit C8051F56x 8051 CISC 16KB Flash 2.5V 3.3V 5V 32-Pin QFN EP Download PDF datasheet for C8051F567-IM.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC12 PIC RISC 3.5KB Flash 2.5V 3.3V 5V 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for PIC12F617T-I SN.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit ATmega AVR RISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 5V 44-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for ATMEGA644PA-AUR.pdf |
|
Microchip | MCU 8-Bit PIC16 PIC RISC 14KB Flash 5V 44-Pin TQFP Tray Download PDF datasheet for PIC16F877-20 PT.pdf |
|
Infineon | MCU 8-Bit XC800 CISC 64KB Flash 3V 3.3V 5V 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for SAX-XC878CM-16FFA 5V AC.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 8-bit STM8L STM8 CISC 8KB ROM 1.8V 2.5V 3.3V 20-Pin TSSOP Tray Download PDF datasheet for STM8L101F3P6.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 4KB Flash 3.3V 5V 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for S9S08QD4J2MSCR.pdf |