| Part Number | PIC16F84A-20 P |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 885580 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 1.75KB Flash 5V 18-Pin PDIP Tube |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 8 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PIC16F84A-20 P |
| Datasheet download |
| Part Number | PIC16F84A-20 P |
|---|---|
| RAM Size | 68 byte |
| Watchdog | 1 |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Maximum Speed | 20 MHz |
| Number of Programmable I/Os | 13 |
| Number of Timers | 1 |
| Device Core | PIC |
| Pin Count | 18 |
| Screening Level | Commercial |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Program Memory Size | 1.75 KB |
| Product Dimensions | 22.86 x 6.35 x 3.3 mm |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4 V |
| Supplier Package | PDIP |
| Program Memory Type | Flash |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Data Bus Width | 8 |
| Maximum Power Dissipation | 800 mW |
| Mounting | Through Hole |
| Package | 18PDIP |
| Replacement Part Number | PART-PIC16F84A-20 P |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Infineon | INFPX7510EDSG-R2-CS11037-A SP001136264_D - |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC18 PIC RISC 16KB Flash 5V 28-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for PIC18F24J10-I SS.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit S08GT S08 CISC 16KB Flash 2.5 3.3V 32-Pin QFN T R Download PDF datasheet for MC9S08GT16ACFCER.pdf |
|
NXP | MCU 8-Bit S08 CISC 8KB Flash 3.3V 5V 32-Pin LQFP Brick Download PDF datasheet for MC9S08PA8VLC.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit ATmega AVR RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 5V 32-Pin QFN EP Download PDF datasheet for ATMEGA328-MU.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 7KB Flash 2.5V 3.3V 5V 14-Pin SOIC N Tube Download PDF datasheet for PIC16F1824-I SL.pdf |
|
Silicon Labs | MCU 8-bit C8051F321 8051 CISC 16KB Flash 3.3V 28-Pin MLP T R Download PDF datasheet for C8051F321-GMR.pdf |
|
NXP | MCU 8-Bit S08 CISC 8KB Flash 3.3V 5V 20-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for MC9S08PA8AVTJ.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit AT89 80C51 CISC 2KB Flash 5V 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for AT89C2051-24SUR.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 14KB Flash 2.5V 3.3V 5V 28-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for PIC16F1936T-I ML.pdf |