| Part Number | PIC16LF18346T-I GZC02 |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 701210 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 8-Bit PIC16F PIC RISC 28KB Flash 2.5V 3.3V 20-Pin UQFN T R |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 8 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PIC16LF18346T-I GZC02 |
| Datasheet download |
| Part Number | PIC16LF18346T-I GZC02 |
|---|---|
| Watchdog | 1 |
| Interface Type | EUSART/I2C/SPI |
| Analog Comparators | 2 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Rad Hard | No |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Device Core | PIC |
| Package Dimensions | 4 x 4 x 0.48 mm |
| Number of Programmable I/Os | 18 |
| Supplier Package | UQFN |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Pin Count | 20 |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Moisture Sensitivity Level | 3 |
| Maximum Speed | 32 MHz |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Screening Level | Industrial |
| Maximum Power Dissipation | 800 mW |
| RAM Size | 2 Kb |
| Program Memory Size | 28 Kb |
| Program Memory Type | Flash |
| On-Chip ADC | 17-chx10-bit |
| Data Bus Width | 8 Bit |
| Data Memory Size | 256 byte |
| Number of Timers | 7 |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3 V |
| Package | 20UQFN |
| Replacement Part Number | PART-PIC16LF18346T-I GZC02 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Silicon Labs | MCU 8-bit C8051F33x 8051 CISC 16KB Flash 3V 20-Pin QFN EP Download PDF datasheet for C8051F337-GM.pdf |
|
Microchip | MCU 8-Bit PIC16 PIC RISC 7KB Flash 3.3V 5V 20-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for PIC16F18344-I SS.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 16KB Flash 3.3V 5V 28-Pin TSSOP W T R Download PDF datasheet for S9S08SG16E1CTLR.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 14KB Flash 2.5V 3.3V 5V 20-Pin QFN EP Download PDF datasheet for PIC16F1829-I ML.pdf |
|
ON Semiconductor | 8-BIT CAR AUDIO CONTROLLE - |
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 4KB Flash 3.3V 5V 20-Pin PDIP Rail Download PDF datasheet for MC9S08SH4CPJ.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 8-bit STM8S STM8 CISC 64KB Flash 3.3V 5V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM8S207R8T6.pdf |
|
Microchip | MCU 8-Bit PIC16 PIC RISC 14KB Flash 3.3V 5V 28-Pin QFN EP Tube Download PDF datasheet for PIC16F1786-E ML.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC18 PIC RISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 5V 28-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for PIC18F26K22T-I ML.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC18 PIC RISC 32KB Flash 5V 28-Pin SOIC W Tube Download PDF datasheet for PIC18F2520-E SO.pdf |