| Part Number | PIC16LF628A-I ML |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 762870 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 3.5KB Flash 2.5V 3.3V 5V 28-Pin QFN EP Tube |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 8 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PIC16LF628A-I ML |
| Datasheet download |
| Part Number | PIC16LF628A-I ML |
|---|---|
| Maximum Power Dissipation | 800 mW |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3|5 V |
| Program Memory Type | Flash |
| Number of Programmable I/Os | 16 |
| RAM Size | 224 byte |
| Screening Level | Industrial |
| Supplier Package | QFN EP |
| Product Dimensions | 6 x 6 x 0.88 mm |
| Data Bus Width | 8 |
| Program Memory Size | 3.5 KB |
| Interface Type | USART |
| Number of Timers | 3 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Watchdog | 1 |
| Rad Hard | No |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Maximum Speed | 20 MHz |
| Pin Count | 28 |
| Device Core | PIC |
| Analog Comparators | 2 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Package | 28QFN EP |
| Replacement Part Number | PART-PIC16LF628A-I ML |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Silicon Labs | MCU 8-bit C8051F36x 8051 CISC 32KB Flash 3.3V 28-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for C8051F362-GMR.pdf |
|
Microchip | MCU 8-Bit 16-Bit XMEGA AVR RISC 16KB Flash 3.3V 44-Pin TQFP Tray Download PDF datasheet for ATXMEGA16C4-AU.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC17 PIC RISC 8KB EPROM 5V 44-Pin PLCC Tube Download PDF datasheet for PIC17C43-33I L.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 16KB Flash 3.3V 5V 20-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for S9S08SG16E1MTJ.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 4KB Flash 2.5V 3.3V 8-Pin PDIP Rail Download PDF datasheet for MC9S08QG4CPAE.pdf |
|
NXP | 9S08 UC W 4K 0.25UM SGF Download PDF datasheet for MC9S08SH4CWJR.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HC11 CISC 512byte EPROM 68-Pin PLCC Rail Download PDF datasheet for MCHC11F1CFNE3.pdf |
|
Nuvoton Technology | MCU 8-Bit N78Exx 8051 CISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 5V 44-Pin PLCC Download PDF datasheet for N78E366APG.pdf |
|
Microchip | MCU 8-Bit PIC12Fxx PIC RISC 1.75KB Flash 2.5V 3.3V 5V 8-Pin DFN T R Download PDF datasheet for PIC12F675T-E MD.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 8-bit STM8L STM8 CISC 16KB ROM 2.5V 3.3V 48-Pin UFQFPN Tray Download PDF datasheet for STM8L151C4U6.pdf |