| Part Number | PIC18F67K22T-I PT |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 527250 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 8-bit PIC18 PIC RISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 5V 64-Pin TQFP T R |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 8 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PIC18F67K22T-I PT |
| Datasheet download |
| Part Number | PIC18F67K22T-I PT |
|---|---|
| Program Memory Type | Flash |
| Maximum Speed | 64 MHz |
| Watchdog | 1 |
| Number of Timers | 11 |
| Maximum Power Dissipation | 1000 mW |
| On-Chip ADC | 16-chx12-bit |
| RAM Size | 4 KB |
| Device Core | PIC |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3|5 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6|5.5 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Product Dimensions | 10 x 10 x 1 mm |
| Screening Level | Industrial |
| Supplier Package | TQFP |
| Rad Hard | No |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Mounting | Surface Mount |
| Program Memory Size | 128 KB |
| Number of Programmable I/Os | 53 |
| Interface Type | I2C/SPI/USART |
| Maximum Expanded Memory Size | 2 MB |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Pin Count | 64 |
| Data Bus Width | 8 |
| MSL Level | 1|3 |
| Analog Comparators | 3 |
| Package | 64TQFP |
| Replacement Part Number | PART-PIC18F67K22T-I PT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MCU 8-Bit S08 CISC 8KB Flash 3.3V 5V 20-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for MC9S08PA8AVTJ.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 16KB Flash 3.3V 5V 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC9S08SH16CTJR.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 7KB Flash 2.5V 3.3V 5V 14-Pin SOIC N Tube Download PDF datasheet for PIC16F1824-I SL.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HC08 CISC 4KB Flash 3.3V 5V 28-Pin SOIC W Rail Download PDF datasheet for MC908JL3ECDWE.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 2KB Flash 3.3V 5V 8-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for MC9S08QD2MSC.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 7KB EPROM 3.3V 5V 44-Pin PLCC Tube Download PDF datasheet for PIC16LC74A-04 L.pdf |
|
Maxim Integrated | MCU 8-bit 80C 8051 CISC ROMLess 5V 64-Pin LQFP Download PDF datasheet for DS80C390-FNR+.pdf |
|
Microchip | MCU 8-Bit 16-Bit XMEGA AVR RISC 64KB Flash 3.3V 64-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for ATXMEGA64A3U-AUR.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 4KB Flash 3.3V 5V 8-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for MC9S08QD4CSC.pdf |
|
Microchip | MCU 8-Bit PIC18 PIC RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 5V 28-Pin SOIC W Tube Download PDF datasheet for PIC18LF2520-I SO.pdf |