| Part Number | PIC18F87K22-I PTRSL |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 234420 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 8-bit PIC18 PIC RISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 5V 80-Pin TQFP Tray |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 8 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PIC18F87K22-I PTRSL |
| Datasheet download |
| Part Number | PIC18F87K22-I PTRSL |
|---|---|
| Mounting | Surface Mount |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Watchdog | 1 |
| Data Bus Width | 8 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Maximum Power Dissipation | 1000 mW |
| Maximum Speed | 64 MHz |
| Analog Comparators | 3 |
| Screening Level | Industrial |
| Device Core | PIC |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3|5 V |
| Product Dimensions | 12 x 12 x 1 mm |
| Number of Timers | 11 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6|5.5 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| On-Chip ADC | 24-chx12-bit |
| Pin Count | 80 |
| Supplier Package | TQFP |
| MSL Level | 3 |
| Interface Type | I2C/SPI/USART |
| Maximum Expanded Memory Size | 2 MB |
| Program Memory Type | Flash |
| Number of Programmable I/Os | 69 |
| Rad Hard | No |
| Program Memory Size | 128 KB |
| RAM Size | 4 KB |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Package | 80TQFP |
| Replacement Part Number | PART-PIC18F87K22-I PTRSL |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Microchip | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 7KB EPROM 5V 28-Pin SOIC W Tube Download PDF datasheet for PIC16C73B-20I SO.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 8-bit STM8L STM8 CISC 16KB ROM 2.5V 3.3V 32-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM8L151K4T6.pdf |
|
NXP | 8 BIT 96K FLS 2K EEP CAN Download PDF datasheet for S9S08DZ96F2VLL.pdf |
|
Microchip | MCU 8-Bit PIC10F PIC RISC 384Byte Flash 2.5V 3.3V 5V 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for PIC10F220T-E OT041.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit ATtiny AVR RISC 8KB Flash 2.5V 3.3V 5V 20-Pin VQFN EP Download PDF datasheet for ATTINY84A-MMH.pdf |
|
Infineon | INFPX7510EDSG-R2-CS939801 SP001590180 DI - |
|
Silicon Labs | MCU 8-bit C8051F50x 8051 CISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 5V 32-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for C8051F506-IMR.pdf |
|
Maxim Integrated | MCU 8-bit DS80 8051 CISC ROMLess 5V 40-Pin PDIP Download PDF datasheet for DS80C320-MCG+.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit AT89 8051 CISC 8KB Flash 5V 44-Pin PLCC Download PDF datasheet for AT89S52-24JU.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit AT89 80C51 CISC 8KB Flash 2.5V 3.3V 5V 28-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ATtiny88-MMUR.pdf |