| Part Number | TC1017-3.3VCTTR |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 511220 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LDO Regulator Pos 3.3V 0.15A 5-Pin SOT-23 T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Linear Regulator |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TC1017-3.3VCTTR |
| Datasheet download |
| Part Number | TC1017-3.3VCTTR |
|---|---|
| Load Regulation | 0.38 % |
| Supplier Package | SOT-23 |
| Output Type | Fixed |
| Product Dimensions | 3.1 x 1.8 x 1.3 mm |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Typical Dropout Voltage @ Current | 0.002@100uA|0.09@50mA|0.18@100mA|0.285@150mA V |
| Line Regulation | 0.04 %/V |
| Number of Outputs | 1 |
| Accuracy | ±0.5 % |
| Maximum Dropout Voltage @ Current | 0.2@50mA|0.35@100mA|0.5@150mA V |
| Polarity | Positive |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Pin Count | 5 |
| Input Voltage Range | 6 to 2.7 V |
| Screening Level | Extended |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Function | LDO |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Input Voltage | 6 V |
| Minimum Input Voltage | 2.7 V |
| MSL Level | 1 |
| Junction to Ambient | 225 °C/W |
| Maximum Output Current | 0.15 A |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Package | 5SOT-23 |
| Replacement Part Number | PART-TC1017-3.3VCTTR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 2.8V 0.28A 4-Pin(3+Tab) SC-82AB T R Download PDF datasheet for NCP562SQ28T1G.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 5V 0.4A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for REG113NA-5 3K.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.8V 0.2A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TPS73018DBVR.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 5V 1A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T R Download PDF datasheet for MC7805BD2TR4G.pdf |
|
STMicroelectronics | Standard Regulator Pos 1.2V to 37V 0.2A 3-Pin(2+Tab) DPAK T R Download PDF datasheet for LM317MDT-TR.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 3.8V 0.1A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TPS76138DBVR.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 3.3V 0.25A 8-Pin VSSOP Tube Download PDF datasheet for TPS77333DGK.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 0.796V to 3.6V 1.5A 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for TPS74201RGWT.pdf |
|
ROHM | LDO Regulator Pos 3.3V 1A 5-Pin(4+Tab) TO-252 T R Download PDF datasheet for BA033SFP-E2.pdf |
|
ROHM | LDO Regulator Pos 5V 1A 3-Pin(3+Tab) TO-220FP Tube Download PDF datasheet for BA50BC0T.pdf |