| Part Number | TC1262-2.5VDBTR |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 403870 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LDO Regulator Pos 2.5V 0.5A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Linear Regulator |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TC1262-2.5VDBTR |
| Datasheet download |
| Part Number | TC1262-2.5VDBTR |
|---|---|
| Screening Level | Extended |
| Typical Dropout Voltage @ Current | 0.02@100uA|0.06@100mA|0.2@300mA|0.35@500mA V |
| Function | LDO |
| Load Regulation | 0.002 %/mA |
| Minimum Input Voltage | 2.7 V |
| Rad Hard | No |
| Number of Outputs | 1 |
| Maximum Input Voltage | 6 V |
| Maximum Dropout Voltage @ Current | 0.03@100uA|0.13@100mA|0.39@300mA|0.65@500mA V |
| Supplier Package | SOT-223 |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Junction to Ambient | 59 °C/W |
| Lead Finish | Matte Tin |
| MSL Level | 1 |
| Input Voltage Range | 6 to 2.7 V |
| Maximum Output Current | 0.5 A |
| Line Regulation | 0.003 %/V |
| Output Type | Fixed |
| Typical Quiescent Current | 0.08 mA |
| Polarity | Positive |
| Pin Count | 4 |
| Accuracy | ±0.5 % |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Output Voltage | 2.5 V |
| Product Dimensions | 6.5 x 3.5 x 1.6 mm |
| Package | 4SOT-223 |
| Replacement Part Number | PART-TC1262-2.5VDBTR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
STMicroelectronics | 24 V Vehicle Network Conform Truck Car Alternator Regulator IC 44 -Pin TQFP EP Tube Download PDF datasheet for L9924L.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.25V to 9V 0.5A 6-Pin WSON T R Download PDF datasheet for LP38693QSD-ADJ NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.22V to 5V 7.5A 6-Pin(5+Tab) TO-263 T R Download PDF datasheet for TPS75901KTTR.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 5V 0.15A 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for NCV8501D50R2G.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.2V to 5.5V 0.25A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TPS73201QDBVRQ1.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 3V 0.5A 6-Pin(5+Tab) SOT-223 Tube Download PDF datasheet for TPS79530DCQ.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 2.5V 1A 6-Pin(5+Tab) SOT-223 T R Download PDF datasheet for TPS72625DCQR.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 15V 0.5A 4-Pin(3+Tab) TO-263 Rail Download PDF datasheet for LM2937ES-15 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1V to 5.5V 0.8A 8-Pin PSOP EP T R Download PDF datasheet for LP3878MRX-ADJ NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.8V 0.15A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TLV71318PDBVR.pdf |