| Part Number | USB2244I-AEZG-06-TR |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 713900 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ultra Fast Multi Format and SD MMC and MS Flash Media Controller 36-Pin QFN T R |
| Category | Communication |
| Family | Communication Misc |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | USB2244I-AEZG-06-TR |
| Datasheet download |
| Part Number | USB2244I-AEZG-06-TR |
|---|---|
| Maximum Data Rate | 35 Mbps |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Product Dimensions | 6 x 6 x 0.95(Max) |
| Screening Level | Industrial |
| Type | Ultra Fast Multi Format and SD/MMC and MS Flash Media Controller |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Pin Count | 36 |
| Supplier Package | QFN |
| Power Supply Type | Analog |
| Typical Supply Current | 135 mA |
| Rad Hard | No |
| Category | Ultra Fast Multi Format and SD/MMC and MS Flash Media Controller |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 36QFN |
| Replacement Part Number | PART-USB2244I-AEZG-06-TR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Macom Technologies | 2 X XFI XAUI SFI4 FRAMER MAPPER PHY - |
|
Microchip | Intelligent Network Interface Controller 72-Pin QFN Download PDF datasheet for OS81118AF-D2A-020200-V09.pdf |
|
Texas Instruments | Flat Panel Display Link Serializers Deserializers 56-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN65LVDS93ADGGR.pdf |
|
Maxim Integrated | Overvoltage Protection Controller 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for MAX4841EXT+T.pdf |
|
Digi International | 4-Switch Selectable Serial to Ethernet Expansion\u00a0Device International Download PDF datasheet for 70002046.pdf |
|
Intersil | Quad Lane Extender 46-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for QLX4600LIQT7.pdf |
|
Texas Instruments | Serial Digital Cable Driver 16-Pin LLP EP Download PDF datasheet for LMH0001SQE NOPB.pdf |
|
Integrated Device Technology | 16K x 16K TSI, 64 I O at 2 4 8 16 or 32Mbps, Rate-Matching, 3.3V Download PDF datasheet for 72V73263BBG.pdf |
|
Broadcom | 7-Port Gigabit Ethernet Switch with Integrated 65nm Process Download PDF datasheet for BCM53115SKPBG.pdf |
|
Maxim Integrated | Powerline Communication Modem 48-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for MAX79356ECM+T.pdf |