| Part Number | USB2512-AEZG |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 212750 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | USB HUB Controller 36-Pin QFN EP |
| Category | Interface IC |
| Family | Interface Misc |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | USB2512-AEZG |
| Datasheet download |
| Part Number | USB2512-AEZG |
|---|---|
| MSL Level | 2|3 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Typical Supply Current | 130 mA |
| Pin Count | 36 |
| Mounting | Surface Mount |
| Screening Level | Commercial |
| Max Processing Temp | 250|260 |
| Category | USB HUB Controller |
| Type | USB HUB Controller |
| Product Dimensions | 6 x 6 x 0.95 mm |
| Power Supply Type | Analog |
| Rad Hard | No |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Supplier Package | QFN EP |
| Package | 36QFN EP |
| Replacement Part Number | PART-USB2512-AEZG |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | 2-CHANNEL I2C-BUS MASTER ARBITER Download PDF datasheet for PCA9641PWJ.pdf |
|
ON Semiconductor | Remote Thermal Monitor and Fan Controller 24-Pin QSOP T R Download PDF datasheet for ADT7490ARQZ-REEL.pdf |
|
Bourns | - - |
|
Texas Instruments | Touch Screen Controller 28-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for TSC2005IYZLR.pdf |
|
Maxim Integrated | SFP Controller with Digital LDD Interface 28-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for DS1878T+T.pdf |
|
Texas Instruments | Serial Digital Cable Driver 16-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LMH0002SQE NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Host Controller 100-Pin WQFP EP T R Download PDF datasheet for TUSB7340RKMR.pdf |
|
Texas Instruments | Level Translating I2C Bus SMBus Repeater 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for TCA9509DGKR.pdf |
|
NXP | I O Expander 24-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for PCA9671PW,118.pdf |
|
NXP | USB NFC Integrated Reader Solution 40-Pin HVQFN Reel Download PDF datasheet for PR5331C3HN C370Y.pdf |