| Part Number | MT25QU256ABA1EW9-0SIT |
|---|---|
| Manufacturer | Micron |
| Quantity in stock | 390580 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | NOR Flash Serial-SPI 3.3V 256Mbit 256M x 1bit 8-Pin WPDFN |
| Category | Memory IC |
| Family | Flash IC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MT25QU256ABA1EW9-0SIT |
| Datasheet download |
| Part Number | MT25QU256ABA1EW9-0SIT |
|---|---|
| ECC Support | No |
| Number of Bits per Word | 1 Bit |
| Cell Type | NOR |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.7 V |
| Boot Block | Yes |
| Command Compatible | Yes |
| Architecture | Sectored |
| Programming Voltage | 2.7 to 3.6 V |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Maximum Programming Time | 2.8/Page ms |
| Block Organization | Symmetrical |
| Erase Suspend/Resume Modes Support | Yes |
| Maximum Erase Time | 460/Chip s |
| Maximum Random Access Time | 6 ns |
| Timing Type | Synchronous |
| Number of Words | 256 MWords |
| Supplier Package | WPDFN |
| Support of Page Mode | No |
| Sector Size | 64 x 512 KB |
| Support of Common Flash Interface | No |
| Page Size | 256 byte |
| Simultaneous Read/Write Support | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Location Of Boot Block | Bottom|Top |
| Density | 256 Mb |
| Mounting | Surface Mount |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 8 x 6 |
| Maximum Operating Current | 22 mA |
| Screening Level | Industrial |
| Pin Count | 8 |
| Interface Type | Serial (SPI) |
| Program Current | 60 mA |
| Package | 8WPDFN |
| Replacement Part Number | PART-MT25QU256ABA1EW9-0SIT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Micron | NOR Flash Serial-SPI 3V 32Mbit 32M 16M 8M x 1bit 2bit 4bit 7ns 24-Pin TBGA T R Download PDF datasheet for N25Q032A13E1241F.pdf |
|
ISSI | Flash NOR Serial-SPI 2.5V 3.3V 1Mbit 1M 1Bit 8ns 8-Pin WSON T R Download PDF datasheet for IS25LQ010B-JKLA1-TR.pdf |
|
Micron | NOR Flash Parallel Serial 2.5V 3.3V 64Mbit 4M x 16bit 70ns 56-Pin TSOP Tray Download PDF datasheet for JS28F640P33TF70A.pdf |
|
Microchip | Flash Serial-SPI 1.8V 2Mbit 2M x 1bit 8-Pin USON T R Download PDF datasheet for SST25WF020AT-40I NP.pdf |
|
Micron | NOR Flash Parallel 3V 3.3V 256Mbit 32M 16M x 8bit 16bit 100ns 64-Pin BGA T R Download PDF datasheet for PC28F256M29EWHB.pdf |
|
Micron | NOR Flash Serial-SPI 3V 3.3V 256Mbit 32M x 8bit 8ns 24-Pin TBGA T R Download PDF datasheet for N25Q256A83E1240F.pdf |
|
Micron | NAND Flash Memory Download PDF datasheet for MT29F16G08AJADAWP-IT:D.pdf |
|
Micron | NOR Flash Serial-SPI 3.3V 1Mbit 128K x 8bit 8ns 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for M25PE10-VMN6TP.pdf |
|
Toshiba | 2Gbit, generation: 24nm, VCC=1.7 to 1.95V Download PDF datasheet for TC58NYG1S3HBAI6.pdf |
|
Winbond | Flash Parallel 3V 3.3V 18Mbit 18M x 1bit 100ns 56-Pin TSOP Download PDF datasheet for W29GL128CH9T.pdf |