| Part Number | MT41K256M16TW-107 IT:P |
|---|---|
| Manufacturer | Micron |
| Quantity in stock | 339120 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | DRAM Chip DDR3L SDRAM 4G-Bit 256M x 16 1.35V 96-Pin F-BGA |
| Category | Memory IC |
| Family | DRAM Chip |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MT41K256M16TW-107 IT:P |
| Datasheet download |
| Part Number | MT41K256M16TW-107 IT:P |
|---|---|
| Number of Bits per Word | 16 |
| Data Bus Width | 16 |
| Maximum Operating Current | 235 |
| Address Bus Width | 18 |
| Organization | 256M x 16 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Dimensions | 14 x 8 x 0.76 |
| Density | 4 |
| Type | DDR3L SDRAM |
| Number of I/O Lines | 16 |
| Pin Count | 96 |
| Operating Supply Voltage | 1.35 V |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Screening Level | Industrial |
| Maximum Clock Rate | 933 MHz |
| Lead Finish | Tin|Silver|Copper |
| Maximum Random Access Time | 1.07 ns |
| Supplier Package | FBGA |
| Operating Temperature | -40 to 95 °C |
| Package | 96F-BGA |
| Replacement Part Number | PART-MT41K256M16TW-107 IT:P |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Alliance Memory | DRAM Chip DDR3L SDRAM 2G-Bit 128M x 16 1.35V 96-Pin FBGA Download PDF datasheet for AS4C128M16D3LA-12BIN.pdf |
|
ISSI | DRAM Chip DDR SDRAM 256M-Bit 16Mx16 2.5V 66-Pin TSOP-II Download PDF datasheet for IS43R16160F-6TL.pdf |
|
Etron Technology | D3 128*8 - |
|
ISSI | DRAM Chip SDRAM 128M-Bit 4Mx32 3.3V 86-Pin TSOP-II Download PDF datasheet for IS42S32400F-6TL.pdf |
|
Micron | DRAM Chip DDR3 SDRAM 2G-Bit 256Mx8 1.5V 78-Pin F-BGA Download PDF datasheet for MT41J256M8DA-125:K.pdf |
|
Micron | MICMT41K512M8DA-107 AIT:P - |
|
Micron | DRAM Chip LPDDR2 SDRAM 1G-Bit 32Mx32 1.2V 134-Pin F-BGA T R Download PDF datasheet for EDB1332BDBH-1DAAT-F-R.pdf |
|
Micron | MICMT41K128M16V89C3WC1 DDR3 2G DIE 128MX - |
|
Winbond | DRAM Chip SDRAM 64M-Bit 512Kx32x4 3.3V Download PDF datasheet for W9864G2IH-6.pdf |
|
ISSI | DRAM Chip DDR2 SDRAM 256M-Bit 16Mx16 1.8V 84-Pin TWBGA T R Download PDF datasheet for IS43DR16160B-25DBLI-TR.pdf |