| Part Number | MTFDDAV256TBN-1AR12ABYY |
|---|---|
| Manufacturer | Micron |
| Quantity in stock | 831670 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Solid State Drive AES 256-bit FIPS SED TCG 256 GB FLASH - NAND (TLC) 120 TBW SATA-3.2 6 Gb s M.2 2280 |
| Category | Storage |
| Family | Solid State Drives |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MTFDDAV256TBN-1AR12ABYY |
| Datasheet download |
| Part Number | MTFDDAV256TBN-1AR12ABYY |
|---|---|
| Memory Type | FLASH - NAND (TLC) |
| Write Speed | 4000Mbps (Sequential)|83000IOPS (Random) |
| Memory Size | 256 Gb |
| Package Dimensions | 80 x 22 x 2.23 mm |
| Screening Level | Commercial |
| Endurance Measured (DWPD) | 120 |
| Read Speed | 4240Mbps (Sequential)|55000IOPS (Random) |
| Interface Type | SATA-3.2 6 Gb/s |
| Encryption Type | AES 256-bit|FIPS|SED|TCG |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Height | 2.23 mm |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Replacement Part Number | PART-MTFDDAV256TBN-1AR12ABYY |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Toshiba | Solid State Drive AES 256 bit 240 GB FLASH - NAND (MLC) SATA-3 6 Gb s - |
|
Micron | Solid State Drive Non-Encrypted 256 GB FLASH - NAND (TLC) 120 TBW SATA-3.2 6 Gb s 2.5 Inch Download PDF datasheet for MTFDDAK256TBN-1AR1ZABHA.pdf |
|
SanDisk | Z400S MSATA 32GB - |
|
Toshiba | Solid State Drive AES 256 bit 480 GB FLASH - NAND (MLC) SATA-3 6 Gb s Download PDF datasheet for IT3RSK41ET5G0-0480.pdf |
|
Micron | Solid State Drive 120 GB FLASH - NAND (MLC) 460 TBW SATA-3.1 6 Gb s 2.5 Inch Box Download PDF datasheet for MTFDDAK120MBP-1AN1ZABYY.pdf |
|
Micron | MICMTFDDAK1T9TBY-1AR1ZABYY 5100 2112GB 2 Download PDF datasheet for MTFDDAK1T9TBY-1AR1ZABYY.pdf |
|
Toshiba | Solid State Drive AES 256 bit 960 GB FLASH - NAND (MLC) SATA-3 6 Gb s Download PDF datasheet for IT3RSK41ET5G0-0960.pdf |
|
Maxiotek | SSD CONTROLLER B0KB INDUSTRIAL - |
|
SanDisk | CLIENT SSD DRIVE 128 SATA 2.5 INCH - |
|
Intel | SSD DC S3710 SERIES (400GB, 2.5IN SATA 6GB S, 20NM, MLC) 7MM Download PDF datasheet for SSDSC2BA400G401.pdf |