| Part Number | 0009483106 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 721870 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Socket Strip RCP 10 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0009483106 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0009483106 |
|---|---|
| Housing Color | White |
| Operating Temperature | 0 to 75 °C |
| Gender | RCP |
| Max Processing Temp | 235 |
| Product Dimensions | 39.52 x 11.92 x 11.4 mm |
| Contact Material | Brass |
| Pitch | 3.96 mm |
| Housing Material | Polyester |
| Termination Method | Solder |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Lead Finish | Tin |
| Mounting | Through Hole |
| Body Orientation | Straight |
| Product Depth | 11.92 mm |
| Product Height | 11.4 mm |
| Product Length | 39.52 mm |
| Replacement Part Number | PART-0009483106 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
3M | Conn IDC Connector SKT 14 POS 1.27mm IDT RA Cable Mount Tray Download PDF datasheet for 45114-010030.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Micro Stack Connector RCP 80 POS 0.6mm Solder ST SMD Tray Download PDF datasheet for 6376608-1.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 77313-101-14LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip RCP 14 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 66527-007LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3.96mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 280616-2.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 120 POS 0.64mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0528851274.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 1.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 1-292371-0.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 0430450410.pdf |
|
TE Connectivity | Conn High Performance Interconnect HDR 6 POS 1.25mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 3-1734261-6.pdf |
|
Harwin | 2.00mm (0.079\") Pitch SIL Vertical 3.5mm PC Tail Pin Header, 3.5mm mating pin height, gold, 2 contacts Download PDF datasheet for M22-2010205.pdf |