| Part Number | 0009652048 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 444480 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bag |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0009652048 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0009652048 |
|---|---|
| Product Dimensions | 15.08 x 10.75 x 13.85 mm |
| Gender | HDR |
| Mounting | Through Hole |
| Body Orientation | Straight |
| Pitch | 3.96 mm |
| Housing Material | Nylon 6/6 |
| Housing Color | Natural |
| Contact Plating | Tin Over Copper |
| Termination Method | Solder |
| Contact Material | Brass |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Product Depth | 10.75 mm |
| Product Height | 13.85 mm |
| Product Length | 15.08 mm |
| Replacement Part Number | PART-0009652048 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | FCI10055140-1050011LF CONNECTOR Download PDF datasheet for 10055140-1050011LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 0039301100.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 16 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0874271642.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 10894106.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 40 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK840245WG.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 9 POS 1.25mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5023820970.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 7 POS 7.62mm Solder RA Thru-Hole Box Download PDF datasheet for OQ07015100J0G.pdf |
|
3M | Conn Ejector Header HDR 20 POS 1.27mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 81020-660203-RB.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 77311-127-02LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 14 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0874271402.pdf |