| Part Number | 0010844030 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 415010 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board M 3 POS 6.35mm Solder ST Thru-Hole Bag |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0010844030 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0010844030 |
|---|---|
| Housing Material | Nylon 6/6 |
| Housing Color | Natural |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Mounting | Through Hole |
| Gender | M |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pitch | 6.35 mm |
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Straight |
| Contact Plating | Tin |
| Replacement Part Number | PART-0010844030 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Ejector Header HDR 14 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 1761607-5.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector RCP 13 POS 2.54mm IDT ST Cable Mount Individual Download PDF datasheet for 6-103897-2.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 826652-3.pdf |
|
TE Connectivity | SW RA RCP ASM, 4P, 6C, 85O, PIC, HP - |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 20 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 1658621-4.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 11 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 0022032111.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 4 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0015247043.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 4 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Loose Piece Download PDF datasheet for 3-640621-4.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 60 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK5F60547YG.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for TSW-107-25-G-D.pdf |