| Part Number | 0015246063 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 490430 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 6 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0015246063 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0015246063 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Natural |
| Housing Material | Nylon |
| Pitch | 4.2 mm |
| Max Processing Temp | 240 |
| Mounting | Through Hole |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Contact Material | Brass |
| Body Orientation | Right Angle |
| Gender | HDR |
| Lead Finish | Tin |
| Contact Plating | Gold |
| Replacement Part Number | PART-0015246063 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Box Download PDF datasheet for 10075025-G01-06LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 3.96mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0417920512.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Fine Pitch Connector RCP 100 POS 0.8mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 5177983-4.pdf |
|
TE Connectivity | Conn High Performance Interconnect HDR 6 POS 1.25mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 3-1734261-6.pdf |
|
Molex | MINI50 RAHDR SMT 16CKT BLK POL A Download PDF datasheet for 0348978160.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board PL 120 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 61083-122402LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 54201-G0803ALF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 6 POS 3.96mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 3-640599-6.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430450414.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 40 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE540127.pdf |