| Part Number | 0015246102 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 253500 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 10 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0015246102 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0015246102 |
|---|---|
| Housing Color | Natural |
| Body Orientation | Straight |
| Max Processing Temp | 240 |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material | Brass |
| Housing Material | Nylon |
| Termination Method | Solder |
| Lead Finish | Tin |
| Pitch | 4.2 mm |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Mounting | Through Hole |
| Gender | HDR |
| Product Dimensions | 30 x 15 x 14.1 mm |
| Product Depth | 15 mm |
| Product Height | 14.1 mm |
| Product Length | 30 mm |
| Replacement Part Number | PART-0015246102 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0705530003.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0559350410.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022041021.pdf |
|
Molex | 50CKT EBBI VERT PLUG A716611350 - |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 50 POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXG850044.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 280374-1.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 10 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK5F10347YG.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 76384-412LF.pdf |
|
Samtec | Conn Micro High Speed Terminal Strip HDR 120 POS 0.8mm Solder RA Thru-Hole T R Download PDF datasheet for ERM8-060-01-L-D-RA-K-TR.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 20 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 39281203.pdf |