| Part Number | 0015247180 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 851580 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board RCP 18 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0015247180 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0015247180 |
|---|---|
| Product Dimensions | 34 x 9.6 x 11.34 mm |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Housing Color | White |
| Termination Method | Solder |
| Pitch | 4.2 mm |
| Housing Material | Nylon |
| Max Processing Temp | 240 |
| Mounting | Through Hole |
| Body Orientation | Straight |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Contact Material | Brass |
| Gender | RCP |
| Product Depth | 9.6 mm |
| Product Height | 11.34 mm |
| Product Length | 34 mm |
| Replacement Part Number | PART-0015247180 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 5 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 68000-405HLF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0418150630.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5-146257-5.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 2 POS 1.25mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 502382-0272.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 24 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE524127.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 12 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 87215-3.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 640383-2.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 3mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 436500221.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 30 POS 2mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 878326422.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 5 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022284053.pdf |