| Part Number | 0039290023 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 252940 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 2 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0039290023 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0039290023 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Natural |
| Pitch | 4.2 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Gender | HDR |
| Mounting | Through Hole |
| Body Orientation | Straight |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Contact Material | Brass |
| Product Dimensions | 6.2 x 11 x 12.8 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Housing Material | Nylon 66 |
| Product Depth | 11 mm |
| Product Height | 12.8 mm |
| Product Length | 6.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-0039290023 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 40 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 3-1761606-3.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 6-103904-3.pdf |
|
Molex | 0.35MM PITCH SLIMSTACK ARMOR Download PDF datasheet for 5054136010.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board Stacker HDR 10 POS 1.27mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 20021831-04510T1LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 64 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 10135583-641402LF.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 30 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT430324.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 20 POS 2.5mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 681512025.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 7 POS 2mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0878580750.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 1969730-6.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 5 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0705450004.pdf |