| Part Number | 0039290243 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 566570 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 24 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0039290243 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0039290243 |
|---|---|
| Housing Color | Natural |
| Termination Method | Solder |
| Pitch | 4.2 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Lead Finish | Tin |
| Mounting | Through Hole |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Contact Material | Brass |
| Gender | HDR |
| Product Dimensions | 52.4 x 11 x 12.8 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Housing Material | Nylon 66 |
| Product Depth | 11 mm |
| Product Height | 12.8 mm |
| Product Length | 52.4 mm |
| Replacement Part Number | PART-0039290243 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 32 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for MTSW-116-10-F-D-350-RA.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder ST SMD Tray Download PDF datasheet for 72454-014VLF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector RCP 5 POS 3.96mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 3-644465-5.pdf |
|
Samtec | Conn High Speed Socket Strip SKT 20 POS 0.5mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for ERF5-010-07.0-L-DV-K-TR.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 5 POS 1mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 501953-0507.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0039291028.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430450414.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 77313-118-16LF.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 70 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE570124.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 5-147324-1.pdf |