| Part Number | 0039291028 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 853410 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 2 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Bag |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0039291028 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0039291028 |
|---|---|
| Product Dimensions | 15.4 x 19.4 x 11.4 mm |
| Housing Material | Nylon 6/6 |
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Natural |
| Pitch | 4.2 mm |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Contact Plating | Tin Over Copper |
| Mounting | Through Hole |
| Body Orientation | Right Angle |
| Contact Material | Brass |
| Gender | HDR |
| Lead Finish | Tin |
| Product Depth | 19.4 mm |
| Product Height | 11.4 mm |
| Product Length | 15.4 mm |
| Replacement Part Number | PART-0039291028 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Conn Board to Board RCP 24 POS 0.4mm Solder ST SMD Carton Download PDF datasheet for AXK7L24223G.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 34 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0878313421.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 20 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 430452001.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 9 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0022173092.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 0430450419.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 3 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 5031590300.pdf |
|
TE Connectivity | Conn SCSI RCP 40 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole 80 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 787317-4.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 69167-104HLF.pdf |
|
Samtec | Conn Socket Strip SKT 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for SSQ-104-01-L-D.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Board to Board HDR 160 POS 1.27mm Solder ST Thru-Hole Carton Download PDF datasheet for 1-1734100-6.pdf |