| Part Number | 0039294069 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 437610 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 6 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0039294069 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0039294069 |
|---|---|
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Pitch | 4.2 mm |
| Termination Method | Solder |
| Contact Plating | Gold |
| Product Dimensions | 23.8 x 19.4 x 11.4 mm |
| Contact Material | Brass |
| Body Orientation | Right Angle |
| Gender | HDR |
| Mounting | Through Hole |
| Housing Material | Nylon 6/6 |
| Product Depth | 19.4 mm |
| Product Height | 11.4 mm |
| Product Length | 23.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-0039294069 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 5 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 417910852.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 5.08mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 10321041.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 554870419.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board PIN 10 POS 5.08mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 3-208403-2.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 15 POS 2mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 502352-1500.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST SMD Download PDF datasheet for 146130-4.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 50 POS 1mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5011905017.pdf |
|
AVX | ELC58 9155 002000080 ELCO BATTERY CONNEC - |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 34 POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXG234144.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 1.25mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0530471210.pdf |