| Part Number | 0039299145 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 326330 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 14 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0039299145 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0039299145 |
|---|---|
| Housing Color | Natural |
| Termination Method | Solder |
| Pitch | 4.2 mm |
| Product Dimensions | 12.8 mm |
| Max Processing Temp | 240 |
| Gender | HDR |
| Body Orientation | Straight |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Contact Material | Brass |
| Lead Finish | Tin |
| Mounting | Through Hole |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Housing Material | Nylon 66 |
| Product Height | 12.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-0039299145 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 0039301040.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 6 POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXG106144.pdf |
|
3M | Conn Ejector Header HDR 20 POS 1.27mm Solder ST SMD Tray Download PDF datasheet for 81020-660C01-RB.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 3 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 640455-3.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Micro Quadlok Interconnection HDR 12 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 1379114-2.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 26 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 1658620-6.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 30 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK5S30347YG.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 7mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 532650229.pdf |
|
Samtec | Conn Micro High Speed Socket Strip SKT 60 POS 0.5mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for QSH-03001LDAKTR.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 20 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0449147003.pdf |