| Part Number | 0039300080 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 817040 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 8 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Bag |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0039300080 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0039300080 |
|---|---|
| Housing Material | Polyamide 66 |
| Mounting | Through Hole |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Max Processing Temp | 240 |
| Body Orientation | Right Angle |
| Product Dimensions | 18 x 19.4 x 11.4 mm |
| Contact Material | Brass |
| Pitch | 4.2 mm |
| Contact Plating | Tin Over Copper |
| Housing Color | Natural |
| Gender | HDR |
| Termination Method | Solder |
| Lead Finish | Tin |
| Product Depth | 19.4 mm |
| Product Height | 11.4 mm |
| Product Length | 18 mm |
| Replacement Part Number | PART-0039300080 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Ejector Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 65863-069LF.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 50 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0513380574.pdf |
|
Samtec | SATLPAM-40-01.5-L-08-1-K-TR CONN,HDR,SHR Download PDF datasheet for LPAM-40-01.5-L-08-1-K-TR.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board HDR 34 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 502430-4030.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Latch N Lok RCP 8 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 74355-1042LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5-146252-3.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 3 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 640445-3.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for TSW-110-07-G-D.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 292251-2.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 5mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 796642-4.pdf |