| Part Number | 0039310020 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 683270 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 2 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0039310020 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0039310020 |
|---|---|
| Contact Plating | Bright Tin Over Copper |
| Termination Method | Solder |
| Pitch | 4.2 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Contact Material | Brass |
| Gender | HDR |
| Lead Finish | Tin |
| Product Dimensions | 5.8 x 11 x 12.8 mm |
| Housing Material | Nylon 66 |
| Product Depth | 11 mm |
| Product Height | 12.8 mm |
| Product Length | 5.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-0039310020 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 30 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE530127.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 15 POS 1.25mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5023861570.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0417910834.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board PL 4 POS 5.08mm Solder ST Thru-Hole Loose Piece Download PDF datasheet for 1-480424-0.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Wire to Board HDR 3 POS 2mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 95000-103TRLF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header RCP 8 POS 2.2mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 1376350-2.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 8 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0877600816.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 160 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 61082-162402LF.pdf |
|
Harwin | Datamate L-Tek DIL Female Large Bore Crimp Connector, gold clip + tin shell, hi-temp moulding, 10+10 contacts Download PDF datasheet for M80-6132042.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip RCP 64 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 87606-332LF.pdf |