| Part Number | 0196060001 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 720040 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Quick Disconnect Terminal 10-12AWG F 26.1mm 9.72mm Electro-Tin Strip |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Terminals |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0196060001 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0196060001 |
|---|---|
| Plating | Electro-Tin |
| Lead Finish | Tin |
| Product Dimensions | 26.1 x 9.72 mm |
| Tab Size | 5.16 mm² |
| Operating Temperature | -65 to 105 °C |
| Gender | F |
| Wire Size | 10 to 12 AWG |
| Body Material | Brass |
| Product Depth | 9.72 mm |
| Product Length | 26.1 mm |
| Replacement Part Number | PART-0196060001 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 10-12AWG RCP 20.8mm 10.05mm Pre-Tin Strip Download PDF datasheet for 175178-1.pdf |
|
Molex | Ring Tongue Terminal 14-16AWG 22.1mm 8.18mm Electro-Tin Tape Mounted Download PDF datasheet for 0190700087.pdf |
|
TE Connectivity | Ring Tongue Terminal 10-12AWG 27.51mm 9.53mm Tin Loose Piece Download PDF datasheet for 35108.pdf |
|
TE Connectivity | Ring Tongue Terminal 14-16AWG 21.82mm 8.71mm Tin Tape Mounted Download PDF datasheet for 2-320560-1.pdf |
|
TE Connectivity | Ring Tongue Terminal 6AWG 31.65mm 15.88mm Tin Loose Piece Download PDF datasheet for 33467.pdf |
|
TE Connectivity | Ring Tongue Terminal 10-12AWG 33.58mm 13.49mm Tin Loose Piece Download PDF datasheet for 35111.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Adapter Terminal F M M Loose Piece Download PDF datasheet for 726308-1.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal M 12.37mm 7.11mm Tin Over Copper Loose Piece Download PDF datasheet for 1217057-1.pdf |
|
Molex | Quick Disconnect Terminal 18-22AWG F 41.4mm 9.65mm Tin Box Download PDF datasheet for 0191640017.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 16-20AWG RCP 13.46mm Tin Strip Download PDF datasheet for 62591-1.pdf |