| Part Number | 0353170220 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 665100 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 2 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Bag |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0353170220 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0353170220 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Natural |
| Housing Material | Nylon |
| Pitch | 4.2 mm |
| Gender | HDR |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting | Through Hole |
| Lead Finish | Tin |
| Body Orientation | Straight |
| Max Processing Temp | 260 |
| Replacement Part Number | PART-0353170220 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 436500204.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 5 POS 3.96mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 3-640428-5.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022111031.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 1.5mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 1-292230-2.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 80 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK780347G.pdf |
|
Panasonic | NARROW PITCH CONNECTORS P4 (0.4MM PITCH) Download PDF datasheet for AXK760347G.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 70 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT370124.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 24 POS 4.2mm Press Fit ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 438796041.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip SKT 40 POS 1.27mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 87024-620LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 30 POS 2.54mm Solder ST SMD Download PDF datasheet for 2-146134-1.pdf |