| Part Number | 0395310008 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 592530 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 5.08mm Solder ST Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0395310008 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0395310008 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Product Dimensions | 42.64 x 8.3 x 12 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Housing Color | Black |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Gender | HDR |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Tin |
| Pitch | 5.08 mm |
| Housing Material | Polyamide 46 |
| Mounting | Through Hole |
| Product Depth | 8.3 mm |
| Product Height | 12 mm |
| Product Length | 42.64 mm |
| Replacement Part Number | PART-0395310008 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Board to Board RCP 24 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 500913-0242.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board PL 60 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 61083-064402LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 5176264-1.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 3mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 0430451009.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for TSW-104-22-G-S-RA.pdf |
|
Amphenol-FCI | FCI10124632-0211103LF DDR4 FOR PATHFINDE Download PDF datasheet for 10124632-0211103LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 6-103669-3.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0440680101.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 430450626.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 1.25mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0537800270.pdf |