| Part Number | 0428206213 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 272830 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 6 POS 10mm Solder RA Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0428206213 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0428206213 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Max Processing Temp | 265 |
| Product Dimensions | 63.82 x 28.6 x 14.1 mm |
| Housing Color | Black |
| Pitch | 10 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Body Orientation | Right Angle |
| Gender | HDR |
| Lead Finish | Tin |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Housing Material | Nylon 4/6 |
| Contact Material | Brass Alloy |
| Product Depth | 28.6 mm |
| Product Height | 14.1 mm |
| Product Length | 63.82 mm |
| Replacement Part Number | PART-0428206213 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Samtec | Conn Board to Board HDR 22 POS 0.8mm Solder ST SMD Download PDF datasheet for ASP-137969-01.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Elevated Shrouded Header HDR 14 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Box Download PDF datasheet for 98426-G10-07-188LF.pdf |
|
Molex | 0.35MM PITCH SLIMSTACK ARMOR Download PDF datasheet for 5054136010.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0901512210.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 10 POS 0.35mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for AXF6A1012.pdf |
|
Molex | Conn IDC Connector F 20 POS 2.54mm IDT ST Cable Mount Tube Download PDF datasheet for 0015388200.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 3-641126-2.pdf |
|
Samtec | SMT Micro Header Download PDF datasheet for FTSH-117-01-H-DV-EJ-K-P-TR.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 103361-2.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Positive Lock Connector HDR 2 POS 10mm Solder RA Thru-Hole SMD Loose Piece Download PDF datasheet for 3-521384-2.pdf |