| Part Number | 0430450412 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 686690 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0430450412 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0430450412 |
|---|---|
| Contact Material | Brass Alloy |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Body Orientation | Straight |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Lead Finish | Tin |
| Mounting | Through Hole |
| Product Dimensions | 10.15 x 8.77 x 9.91 mm |
| Pitch | 3 mm |
| Gender | HDR |
| Product Depth | 8.77 mm |
| Product Height | 9.91 mm |
| Product Length | 10.15 mm |
| Replacement Part Number | PART-0430450412 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0901361203.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 45718-0002.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Fine Pitch Connector PL 60 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 1-5177986-2.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 1.25mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 10114830-10104LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430450225.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 172065-0002.pdf |
|
3M | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for N2510-60K2RB.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 4 POS 3.96mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 3-640428-4.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board PL 22 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0555600228.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Wire to Board SKT 6 POS 5mm Solder ST Thru-Hole Box Download PDF datasheet for 20020107-G061A01LF.pdf |